Kawiarenka z Tomaszem Strahlem i Januszem Olejniczakiem

Dziś w kawiarence festiwalowej odbyło się spotkanie z dwoma wybitnymi muzykami: Tomaszem Strahlem i Januszem Olejniczakiem. Artyści opowiadali o swojej współpracy przy projekcie chopinowskim, podkreślając, że ich koncerty są muzycznym śladem ich przyjaźni. Tomasz Strahl zaznaczył, że muzyka, którą wykonują razem, to ta, w którą Janusz Olejniczak go wprowadził.

Transkrypcje utworów Chopina na wiolonczelę i fortepian były wynikiem fascynacji instrumentalistów, szczególnie wiolonczelistów z XIX wieku, takich jak Franchomme, który był przyjacielem Chopina i któremu zawdzięczamy powstanie Sonaty wiolonczelowej. Strahl wspomniał również o wkładzie rosyjskich, niemieckich, francuskich, a także polskich wiolonczelistów w rozwój tego repertuaru.

Kluczową postacią, która połączyła Strahla i Olejniczaka, był profesor Maciej Paderewski. Wraz z profesorem Kazimierzem Michalikiem dokonali oni uporządkowania wszystkich transkrypcji na wiolonczelę z fortepianem. Efektem ich pracy była płyta, która powstała kilka lat temu i stała się początkiem współpracy obu muzyków. Następnie postanowili pójść o krok dalej i wspólnie zagrać Sonatę Arpeggione.

Janusz Olejniczak to pianista, który potrafi przelać swoją wrażliwość na barwę i spektrum dźwięku, umożliwiając wiolonczeliście, jak Tomasz Strahl, zagłębianie się w przestrzenie piano-pianissimo. Dzięki temu stworzyli niezwykle dopasowany duet muzyczny, który zachwyca publiczność swoją harmonią i głębią interpretacji.

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej na naszym profilu FACEBOOK

 

Udostępnij