kliknij aby powiekszyć

Trzydziesty piąty jubileuszowy Przegląd Plastyki „Ponidzie” organizowany przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury wpisał się mocno w kalendarz wydarzeń kulturalnych i cieszy się stale rosnącą popularnością, zarówno wśród artystów, jak i widzów tłumnie przybywających każdego roku.

Ten rok jest szczególny ze względu na ograniczenia związane z pandemią. Nie zmienia to faktu, że wystawa zaprezentowana w Galerii „Antresola” na przełomie listopad 2020 – styczeń 2021 udostępniona będzie medialnie i w formie wydruku katalogu oczekując na udostępnienie dla zwiedzających.
Tegoroczna wystawa będzie stanowiła dla Państwa wyjątkową okazję do zapoznania się z twórczością 43 artystów, którzy zaprezentowali łącznie 118 prac. Otwarta formuła Przeglądu i przyjazna atmosfera stworzona przez organizatorów, która towarzyszy każdej edycji, sprawiają, że do grona stałych wystawców dołączają co roku nowi uczestnicy, odważnie prezentując swój dorobek artystyczny z ostatnich lat szerokiej publiczności.
Siłą tego przedsięwzięcia jest pełna swoboda w doborze tematyki i technik plastycznych, jaką pozostawiają artystom organizatorzy. Gwarantuje to twórcom pełną niezależność, jak również otwiera przed nimi możliwość szerokiego, nieskrępowanego żadnymi wytycznymi, pola działania. Poprzez sztukę i specyfikę przynależną językowi sztuki wizualnej artyści w prezentowanych pracach uszlachetniają nasze spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Swoją wrażliwością artystyczną, przemyśleniami i wyborem tematów kreują tę rzeczywistość. Przecież to, czego nie da się opowiedzieć, możemy przedstawić w malarstwie, rysunku, czy rzeźbie.
W tym roku oprócz prac wykonanych techniką malarską i rysunku, prezentowane są również ciekawe obiekty ceramiczne, rzeźby, płaskorzeźby i collage, fotografie, malarstwo na szkle oraz haftowane obrazy.
Głównym tematem prac plastycy uczynili piękno pejzażu i urokliwej, sakralnej architektury Ponidzia. Pozostałe tematy to: kompozycje abstrakcyjne inspirowane naturą, martwe natury oraz kompozycje kwiatowe. Na wystawie znajdują się również akty i postacie na tle krajobrazu oraz portrety znanych osób.
Przegląd Plastyki „Ponidzie” to nie tylko sposobność do konfrontacji dorobków artystycznych poszczególnych twórców, która ma na celu ukazanie kondycji środowiska plastycznego, ale przede wszystkim możliwość pokazania w przejrzysty sposób pasji, inspiracji oraz ciekawości w poszukiwaniu nowych wyzwań artystów z naszego regionu i nie tylko.
Państwu oddajemy w ręce niniejszy katalog prezentujący wybrane prace każdego z autorów, który jest dokumentem „na wieczną rzeczy pamiątkę” tego artystycznego jubileuszowego wydarzenia, a Artystom życzymy Weny Twórczej oraz wielu sukcesów na niwie sztuki wizualnej.

kustosz wystawy Bogdan Ptak