kliknij aby powiekszyć

Za nami ostatnia już kawiarenka tegorocznego Festiwalu, której gościem był Jacek Cygan, polski piosenkarz i aktor, który zdobył popularność dzięki swoim przebojom, takim jak "Czas nas uczy pogody", "Dumka na dwa serca", "Łatwopalni", "Jaka róża taki cierń" czy "Wypijmy za błędy".

Artysta opowiadał o tym jak bardzo związany jest z Buskiem. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie ma ławeczki dwóch przyjaciół: ławeczkę Wojtka Belona, przed Domem Kultury oraz ławeczkę Leopolda Kozłowskiego - muzyka,ostatniego przedstawiciela przedwojennych klezmerów w Polsce. Jacek Cygan prowadził wiele koncertów pamięci Wojtka Belona na scenie BSCK, a później pamięci Leopolda. Wspominał również jak znalazł się w gronie wybitnych poetów: Mickiewicza, Słowackiego, Szymborskiej, Baczyńskiego, jako jedyny żyjący poeta, którego wiersz na swoją płytę wybrała popularna piosenkarka Sanah z jego tomu "Boskie błędy". Sanah postanowiła skomponować muzykę do poezji Jacka Cygana, a następnie zaśpiewać utwór. Nie zabrakło również opowieści związanych z życiem prywatnym. Jacek Cygan dał się poznać buskiej publiczności jako osoba niezwykle ciepła i obdarzona ogromnym poczuciem humoru.

Kawiarenkę poprowadziła dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury wraz z Mateuszem Szymkowiakiem - dziennikarzem TVP.

Relacja na profilu facebook BSCK