kliknij aby powiekszyć

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na nową wystawę do Buskiej Galerii Sztuki "Willa Polonia".

Ekspozycja pt. "Jedziemy do Badu! - uzdrowiskowe atrakcje i moda 1880 - 1900" będzie dostępna w dniach od 29 czerwca do 30 lipca 2023. 

"Wyjazd do uzdrowiska był ważnym elementem życia codziennego w końcu XIX wieku. Oczywiście wynikał on przede wszystkim z potrzeby zadbania o zdrowie własne bądź najbliższych pełnił jednak ważną rolę w życiu towarzyskim. Każde z uzdrowisk oferowało rozmaite atrakcje, które umilały wolny czas kuracjuszy. Spotkania towarzyskie, bale, koncerty i spektakle teatralne stanowiły przyjemną rozrywkę. Często sami goście aktywnie uczestniczyli w przygotowywaniu występów. Sezon letni dawał też możliwość zarobku artystom, do sanatoriów zjeżdżały więc chętnie orkiestry i trupy aktorskie. Sam wyjazd łączył się z przygotowaniem odpowiedniej garderoby na różne okazje, a w prasie ówczesnej ukazywały się artykuły z poradami na ten temat.

Długa podróż, a później miejscowe wycieczki pozwalały poznać mniej znane miejscowości i   urokliwe zakątki w okolicy, o których rozpisywały się lokalne przewodniki.

Na wystawie przygotowanej we współpracy z Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej prezentujemy drobiazgi codziennego użytku i akcesoria modowe, które mogły towarzyszyć wyjazdowi do wód. Większość z nich należała do popularnych XIX wiecznych gwiazd m. in.: Heleny Modrzejewskiej, Aleksandry Rakiewiczowej, Wandy Urbanowicz, czy Jana  Reszke. Na ekspozycji nie zabraknie też wątków teatralnych, gdyż teatr w sezonie letnim działał w Busku aktywnie już od połowy XIX wieku. Wielbicieli dawnej mody zainteresują zapewne rekonstrukcje ubiorów z lat 1880–1900 wykonane w pracowni Mme Chantberry, a uzupełnią je fotografie ich autorki, które udowadniają, że stroje te świetnie nadają się nawet na rodzinne górskie wycieczki, czy wędkowanie."

Katarzyna Wodarska-Ogidel
Kurator wystawy