kliknij aby powiekszyć

Koncert, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania i dyskusje - to wydarzenia które w dniach 6 oraz 22 kwietnia towarzyszyły cyklowi "przepływ" w klubie Stradivarius BSCK. Miały sprzyjać dyskusji, przepływowi informacji i konfrontacji z dziełami spoza głównego nurtu. 

6 kwietnia obejrzeliśmy dwa filmy dokumentalne nakręcone w zachodniej Ukrainie, oba autorstwa polskich twórczyń. Zobaczymy "The Close River" Marty Hryniuk i "Wieś Swaryczewyce" Jagny Knittel.

The Close River - Marta Hryniuk 27'

Zapiski z trzytygodniowej podróży przez zachodnią Ukrainę. The Close River to poetyckie śledztwo, pełen subtelności dokument przedstawiający historie współistnienia, przemocy i oporu, które wychwycić można w krajobrazie i kulturze odwiedzonego regionu. Wyruszając z polsko-ukraińskiej granicy, kamera odbywa wędrówkę w górę Dniestru, docierając ostatecznie do ukraińskich Karpat. Obrazowi zapisanemu na taśmie 16 mm towarzyszy ścieżka dźwiękowa utkana z nagrań terenowych zarejestrowanych podczas podróży. Unikalny mariaż obrazu i dźwięku, do którego chce się powracać.

Wieś Swarycewycze - Jagna Knittel 27'

Wieś Swarycewycze leży w Zachodniej Ukrainie, na pograniczu białorusko-ukraińskim. Znana jest z rytuału "Wodinja Kusta", który do dziś odprawiany jest tutaj na Zielone Święta (ukr. Święto Trojcy). Towarzyszy mu poruszający zwyczaj płakania na grobach bliskich. W świąteczną niedzielę, rankiem, zanim na ulicach wsi pojawią się "kustowe" pochody, z cmentarza dochodzą głosy kobiecych lamentów, dzięki którym podtrzymywane są więzi z duszami zmarłych.

W Swarycewyczach, podobnie jak w wielu wsiach na Polesiu, współczesność współgra z archaicznością, kwitnie życie – rodzą się dzieci, młodzież funkcjonuje w realiach dzisiejszej rzeczywistości, a jednocześnie w tej samej rzeczywistości jest miejsce dla Przodków, dla obrzędów i sacrum.
Film został zrealizowany w 2010 r, w ramach projektu Stowarzyszenia Panorama Kultur.

  • _IMG-20220406-WA0003
  • _IMG-20220406-WA0005

Druga odsłona cyklu "przepływ" (środa, 20 kwietnia 2022 o 17:30) to koncert muzyki nowej w wykonaniu trio_io, poprzedzony warsztatami dla wszystkich zainteresowanych niekonwencjonalnymi metodami pracy z dźwiękiem.

  • _RK21687
  • _RK21691
  • _RK21696
  • _RK21702
  • _RK21703
  • _RK21704
  • _RK21712

Po wydarzeniu zaplanowana była dyskusja z muzykami. 

trio_io: "Nasza muzyka jest wypadkową trzech umysłów, trzech różnych języków muzycznych, trzech różnych źródeł pochodzenia. Nasze spotkanie przyniosło otwarte formy, czerpiące z tradycji muzyki kompozytorów współczesnych, eksperymentów z preparacją instrumentów oraz elementów free jazzu i muzyki ludowej. Nasza muzyka może być określana po prostu jako nowa muzyka."
28 Października 2021 premierę miała druga płyta zespołu pt. "New Animals" wyd. Antenna non grata

trio io

ZOFIA ILNICKA - (1990) flecistka. W 2016 roku ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Od 2014 roku współtworzy zespół muzyki współczesnej- Trio Layers, które zajmuje się wykonywaniem muzyki komponowanej jak i improwizowanej. Współpracowała ponadto z Landjugendorchester NRW, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Jest laureatką wielu krajowych, jak i międzynarodowych konkursów, m.in. III nagroda w konkursie Dolina Kreatywna (organizowanym przez TVP Kultura), I nagroda Mławskim Festiwalu Muzycznym, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym - Citta di Barletta i Nagroda Specjalna podczas Turnieju Kameralnego w Bydgoszczy (wraz z Triem Layers), II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym - Citta di Barletta (duet z Martą Cyprys).
W 2014 roku uzyskała stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy a w latach 2005-2007 była stypendystką fundacji Carl Richard Montag Stiftung fur Jugend und Gesellschaft z Bonn. Koncertowała we Włoszech, Hiszpanii, Danii, Francji i Czechach. Od 2010 roku współpracuje z wieloma polskimi kompozytorami konsultując i wykonując ich utwory.

ŁUKASZ MARCINIAK -(1984) Gitarzysta, kompozytor, pasjonat muzyki, współtworzył duo Makemake, grające otwarte kompozycje w duchu ambient, free jazz. Współtworzy Brzoska Kolektyw- muzyczny eksperyment- Poszukiwanie miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule. Aktualnie działa również w zespole El topo- grajęce muzykę kombinowaną ,szanując tradycję, ale nie zamykając się w żadnych ramach. Autor muzyki do niemych filmów i performance. W działaniach solo pracuje nad własnym językiem artykulacji.

JAKUB WOSIK - urodzony w 1991 w Chrzanowie. Skrzypek, kompozytor, improwizator. W 2016 roku ukończył studia na Akademii Muzycznej im.Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury Jazzu i Edukacji muzycznej na kierunku instrumentalistyka jazzowa. W centrum zainteresowań skrzypka poza jazzem znajduje się muzyka współczesna, oraz swobodnie improwizowana. Od 2014 roku współtworzy zespół muzyki współczesnej Trio Layers z którym został laureatem III nagrody VII edycji konkursu muzycznego programu Dolina Kreatywna organizowanego przez Tvp Kultura. Wraz z triem skrzypek występował zarówno w Polsce jak i za granicą (Dania, Włochy). Współpracuje też z licznymi instytucjami kultury, m. in. Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Kujawsko-pomorskim impresaryjnym teatrem muzycznym w Toruniu, Capellą Thoruniensis.
W marcu 2019 nakładem Bółt Records ,ukazała się ich pierwsza płyta "Waves".

 

  • BSC_4860
  • BSC_4861
  • BSC_4866
  • BSC_4872
  • BSC_4880
  • BSC_4885

 

Więcej informacji na www.facebook.pl/przeplywbusko