kliknij aby powiekszyć

Entuzjastycznie buska publiczność przyjęła specjalnego Gościa naszego Studia Kultura

w Buskim Centrum Kultury - podróżnika i kajakarza Aleksandra Dobę. Pan Aleksander z werwą trzydziestolatka w ciągu 90 minut opowiedział morskie historie swojego życia. Za każdym razem pozytywnie afirmował publiczność. Ekspresyjnie mówił o pasji, o wierze, która wzmacnia psychikę. - Niemożliwe nie istnieje. Pamiętajcie, wszystkie lęki, strachy, pragnienia i ograniczenia są w naszej głowie. Uwalniajcie energię - kierował refleksje do zasłuchanej buskiej publiczności. Doświadczyliśmy opowieści o spotkaniu z samicami rekinów, sztormach, połamanych sterach i ciągłym doświadczaniu żywiołu na każdym odcinku morskiej mili. Publiczność pytała o samotność podczas rejsów, o utrzymanie higieny osobistej, o to jakim cudem na pół roku można się spakować do kajaka. Gospodyni Studia Kultura Karolina Kępczyk, dyrektor naszego Centrum zaprosiła Pana Aleksandra na wspólny spływ kajakowy rzeką Nidą, którą nasz Gość jeszcze nie spływał. Zaproszenie zostało przyjęte, role majtka i kapitana kajaka podzielone. Następnie miała miejsce krótka animacja publiczności i nauka poprawnej pozycji kajakarza. Spotkanie zorganizowali: Buskie Samorządowe Centrum Kultury i Hotel Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness. Patronat medialny: portal busko.com.pl, Telewizja Ponidzie, portal info.busko.pl

bio

Aleksander Doba (ur. 9 września 1946 roku w Swarzędzu) – polski podróżnik, kajakarz. Dzięki internetowemu głosowaniu na stronie internetowej „National Geographic" zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim

rekordy

Turystykę kajakową zaczął uprawiać od 1980 roku, mieszkając w Policach, w Klubie Kajakowym „Alchemik” Police oraz Akademickim Klubie Turystyki Kajakowej „Pluskon” w Szczecinie.

- W roku 1989 w ciągu 13 dni przepłynął Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia, 1 – 13 kwietnia, 1189 km.
- W 1989 roku wyśrubował rekord Polski (bijąc też Niemców) na 5125 km przepłyniętych kajakiem w jednym roku, mając do dyspozycji normalny urlop – 26 dni roboczych. Z tej liczby tylko 125 km przepłynął po raz wtóry w życiu. 5000 km to trasy po raz pierwszy w życiu przepłynięte przez niego kajakiem. W 1989 roku pływał kajakiem przez 108 dni – prawie co trzeci dzień w kajaku i to na nowych trasach. Ten nieoficjalny rekord Polski jest aktualny do dziś.
- W 1991 roku jako pierwszy kajakarz po II wojnie światowej przepłynął od trójstyku granic Polski, Czechosłowacji i Niemiec Nysą Łużycką oraz Odrą trasę wzdłuż zachodniej granicy.
- Także w 1991 roku jako pierwszy kajakarz przepłynął wzdłuż polskiej morskiej granicy oraz jako trzecia polska jednostka pływająca po II wojnie Światowej przepłynął przez Cieśninę Pilawską.
- Jako pierwszy kajakarz przepłynął całą Wisłę.
- W 1998 roku (21 lipca – 11 września) rzekami i kanałami przepłynął w ciągu 57 dni trasę 2719 kilometrów „Kajakiem przez Niemcy i dookoła Danii z Polic do Polic”.
- Rok później (21 czerwca – 9 września 1999) samotnie opłynął Bałtyk.
- Od 26 czerwca do 6 października 2000 w ciągu 101 dni przebył samotnie trasę 5369 kilometrów z Polic do Narwiku.
- W 2008 roku, 7-12 lipca – członkowie Szczecińskiej Grupy Kajakowej K2 – Aleksander Doba, Piotr Owczarski i Jerzy Switek – podjęli próbę przepłynięcia kajakami przez kanał La Manche. Kajakarzy asekurować miał jacht Gaudeamus. Próbę uniemożliwił sztorm.
- W 2009 roku, w ciągu 41 dni, samotnie opłynął jezioro Bajkał w „Wyprawie DOOKOŁA BAJKAŁU”
- W dniach 5 października 2013 – 17 kwietnia 2014 przepłynął Atlantyk od portu w Lizbonie

  • DSCF0983
  • DSCF0989
  • DSCF1003
  • DSCF1009
  • DSCF1024
  • DSCF1032
  • DSCF1036