Wystawa planszowa przed budynkiem BSCK
kliknij aby powiekszyć

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza do oglądania wystawy plenerowej "Konstytucja 3 Maja", która przybliża okoliczności powstania pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej.

Rewolucja bez przemocy, cud, narodziny narodu wolnych ludzi – tak 230 lat temu zachodnia prasa komentowała uchwalenie Ustawy Rządowej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Widz wystawy ma możliwość zapoznać się z tym, co wpłynęło na kształt Ustawy Rządowej: z jednej strony dynamiczny rozwój myśli społecznej i odważne reformy w wybranych dziedzinach życia, z drugiej – trudna sytuacja polityczna wewnątrz kraju i na arenie międzynarodowej. Wystawa pokazuje też dumę i radość towarzyszące uchwaleniu pionierskiego aktu prawnego, entuzjastyczne reakcje prasy zagranicznej, a także siłę, jaką pamięć o Konstytucji 3 Maja dawała mieszkańcom dawnej Rzeczypospolitej w ponurym czasie zaborów oraz pod rządami komunistów po II wojnie światowej. Autorzy wybrali najbardziej charakterystyczne teksty kultury ilustrujące poszczególne zjawiska: dzieła malarskie i literackie, druki z epoki oraz fotografie.
Autorami scenariusza wystawy są polscy i litewscy historycy specjalizujący się w tematyce, a współautorami koncepcji wystawy są Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski) i Alvydas Nikžentaitis (Instytut Historii Litwy).

Wystawa w języku polskim i angielskim dostępna jest na dziedzińcu przed BSCK w dniach od 26 kwietnia do 11 maja 2023. Serdecznie zapraszamy.

Wystawa pt. "Konstytucja 3 Maja" jest własnością Muzeum Historii Polski w Warszawie.