Bałkańskie rytmy Drukuj
wtorek, 11 lipca 2017


_PKA9597_inte

Popis bałkańskiego folkloru, gorące rytmy, barwne stroje - w czasie występu zespołu Gradimir scena podskakiwała i wirowała w oczach.

 

Zespół Gradimir z Belgradu jest dumą Serbii tak jak nasze Mazowsze u nas. Prezentuje ludowe pieśni i tańce pracując z dziećmi, młodzieżą i seniorami. Dzięki temu tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Do Buska zawitała ta ciut starsza młodzież by zaprezentować ludowe tańce i stroje z różnych części Serbii. Nie jest to powierzchniowo wielki obszar, ale bardzo jeśli chodzi o stroje urozmaicony. Mogliśmy podziwiać zarówno te proste, surowe góralskie przyodziewki jaki i kapiące złotem o wyraźnie wschodnich wpływach.

Serbskie tańce nie przypominają naszych kujawiaków, oberków, polek, może z wyjątkiem zbójnickiego. Nie ma tańca w parach jest natomiast wykonywanie całych sekwencji kroczków i podskoków przypominających czasami taniec irlandzki acz bez skrępowania, bo tancerze zawsze są w kierpcach.

Ogromne wrażenie robi taniec bez muzyki tzn. specyficzną muzyką jest jedynie rytm wytupywany przez tańczących. Robił on niezwykłe wrażenie.

Tańczenie w coraz szybszym tempie kolejnych tańców wymaga niesamowitej kondycji. Młodzi ludzie na scenie dali radę, publiczność, która w czasie bisu chciała oklaskami dotrzymać im tempa odpuściła w połowie.

Ten wieczór z bałkańskim folklorem był bardzo ciekawy pokazując odmienny, barwny świat serbskich górali.

Lidia Cichocka. Echo Dnia

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1   

 

Dziecięca Kraina Quadów

Dużo śmiechu, moc radości dla małych oraz dużych Gości. Dziecięca Kraina Quadów to nie tylko przepiękny teren w miejscowości Kameduły pełen atrakcji dla najmłodszych. Chcecie ofiarować dziecku wyjątkowy prezent? Bon upominkowy umożliwiający wejście na nasz plac zabaw oraz jazdę quadem to doskonały pomysł.

Kursy Muzyczne Busko-Zdrój
mikroporady.plBristol****Art&Medical Spa